Nie bój się chodzenia po morzu ...

-ks. Jan Twardowski

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja –

najstarszej ustawy zasadniczej w Europie i drugiej na świecie

 

Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym. Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

 

Jak mówił historyk Janusz Odziemkowski, profesor UKSW: „Konstytucja zmobilizowała polskie elity, pokazała że możemy się rządzić, mamy pomysł na państwo i potrafimy je wydobyć z bardzo trudnego położenia. Przez cały wiek XIX była ona pewnym wektorem, spoiwem, do którego odnosiły się pieśni, poezja patriotyczna i powstania. Było takie poczucie, że dzieje się coś wielkiego i przełomowego. Gdyby tylko polskie elity potrafiły to wykorzystać, gdyby na czele państwa stanęli ludzie zdecydowani, obdarzeni cechami przywódczym, być może nasza historia zakończyłaby się lepiej”.

 

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, Konstytucja Majowa była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

 

Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Od 1920 roku 3 maja obchodzone jest także Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ma ono upamiętniać złożone przez króla Jana II Kazimierza w czasie potopu szwedzkiego śluby lwowskie, podczas których powierzył Polskę opiece Matki Najświętszej.

 


Tagi: