Nie bój się chodzenia po morzu ...

-ks. Jan Twardowski

 

Grupa sześciu nauczycieli i dwudziestu jeden uczniów z Islandii przybyła do Polski, aby razem z uczniami z naszego liceum kontynuować współpracę nad projektem ekologicznym „Badanie jakości powietrza ścieżką do wiedzy”. W nocy z niedzieli na poniedziałek przywitaliśmy naszych gości na lotnisku w Katowicach. O 2 nad ranem wszyscy udali się na kilkugodzinny odpoczynek, aby już o 11 rozpocząć zwiedzanie XIX-wiecznej kopalni Guido w Zabrzu. Po zjechaniu 320 m autentyczna szolą górniczą udaliśmy się na podziemną wędrówkę najgłębiej położoną trasą turystyczną w górnictwie węglowym w Polsce. Dwugodzinny spacer z przewodnikiem obfitował w wiele atrakcji, takich jak przejazd podwieszaną kolejką elektryczną, obserwowanie pracy kombajnów górniczych i oczywiście poznanie historii górnictwa w Polsce. Zwiedzanie zakończyliśmy posiłkiem w najgłębiej położonym Pubie pod ziemią. Następnie udaliśmy się do centrum Katowic, gdzie podzieleni na 5 zespołów poznawaliśmy uroki okolicy i gwary śląskiej.

 

Dzięki życzliwości dyrekcji i pracowników Muzeum Regionalnego w Dębicy nasi goście z Islandii wraz z uczniami uczestniczącymi w projekcie „Badanie jakości powietrza ścieżką do wiedzy” mogli zapoznać się z historią naszego regionu. Podczas zwiedzania wystaw przewodnicy przekazali im mnóstwo informacji i ciekawostek na temat Dębicy, jej historii oraz słynnych obywateli naszego miasta. Muzeum Regionalne w Dębicy Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie.

 

Podczas czwartkowego dnia otwartego w naszym liceum uczniowie ze szkół podstawowych mieli okazję dowiedzieć się czegoś wiecej nie tylko o realizowanym przez nas projekcie „Badanie jakości powietrza ścieżką do wiedzy”, lecz również poznać naszych partnerów ze szkoły w Reykjaviku. Na przygotowanych stanowiskach młodzież z klas ósmych mogła posłuchać prezentacji w języku polskim i angielskim z realizacji poszczególnych grup badawczych.

 

Piękna pogoda zachęciła wszystkich uczestników polsko-islandzkiego projektu do podziwiania wiosennej aury w malowniczo położonym Latoszynie Zdroju. Dzięki życzliwości dyrekcji i pracowników Uzdrowisko Latoszyn mogliśmy skosztować naturalnej wody mineralnej z Pijalni Zdrojowej. Podziwialiśmy również bioróżnorodność bukowego lasu w wiosennej odsłonie wędrując ścieżkami edukacyjnymi.

 

W dniu 22.03.2024 r. uczniowie naszej szkoły oraz partnerskiej szkoły z Reykjaviku podsumowali podczas uroczystej konferencji naukowej swoją pracę przy realizacji polsko-islandzkiego projektu naukowego „Badanie jakości powietrza ścieżką do wiedzy”. Zaproszeni goście mogli zapoznać się z wynikami prowadzonych badań, wykorzystanymi metodami badawczymi oraz różnymi trudnościami, z którymi mierzyli się młodzi naukowcy. Uczestnicy projektu przedstawiając swoje osiągnięcia pokazali, że mimo młodego wieku tkwi w nich naukowa pasja i chęć do rozwiązywania problemów związanych z zanieczyszczeniami środowiska. Jednocześnie projekt zwracał uwagę na to, że ochrona środowiska to nie tylko problem jednego kraju, ale całej międzynarodowej społeczności. Podczas konferencji uczniowie z zaproszonych szkół uczestniczyli w konkursie dotyczącym znajomości zagadnień związanych z ochroną powietrza przed zanieczyszczeniami i mogli zdobyć ciekawe nagrody. Bardzo dziękujemy, że w tak ważnej dla nas chwili zaszczycili nas swoją obecnością pan Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, pani Bożena Osocha- członek zarządu Powiatu Dębickiego, pani Elżbieta Wolan- przedstawicielka Podkarpackiego Kuratora Oświaty, przedstawicielka Wójta Gminy Dębica w osobie pani dyrektor Zespołu Szkół w Podgrodziu- pani Barbara Szczerbińska. Wspierała nas również Rada Rodziców II LO w osobach pani Elżbiety Jarosz i pana Tomasza Jarosza. Bardzo dziękujemy za liczne przybycie i aktywny udział w konferencji i konkursie uczniom i opiekunom ze szkół podstawowych: SP3, SP4, SP5, SP6, SP8, SP10, oraz SP w Zasowie.

 

Po intensywnym tygodniu pracy nad projektami goście z Islandii udali się do Krakowa, gdzie aktywnie spędzili czas. Podczas gry miejskiej, uczniowie oraz nauczyciele, mieli okazję poznać najsłynniejsze miejsca i zabytki Krakowa. W trakcie poszukiwania eliksiru uczestnicy odwiedzili takie miejsca jak: Brama Floriańska, Bazylika Mariacka, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Świętej Trójcy oraz Zamek Królewski na Wawelu. Zabawa zakończyła się poczęstunkiem w Piwnicy Pod Baranami. Następnego dnia Kraków obudził nas deszczową pogodą, a my musieliśmy pożegnać się z naszymi przyjaciółmi, których czekała jeszcze długa droga powrotna do Reykjaviku.

 


Tagi: