Nie bój się chodzenia po morzu ...

-ks. Jan Twardowski

RODZINNY PIKNIK NAUKOWY „Potęga umysłu – radość i zabawa”
 
W sobotę, 20 listopada 2021 r., II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy stało się interdyscyplinarną areną spotkań, na której nauki ścisłe mieszały się z historią i lingwistyką, prezentując przybyłym gościom inne, bardziej przyjazne oblicze nauki oraz mechanizmy rządzące światem. Wszystko to za sprawą Rodzinnego Pikniku Naukowego. Jego organizatorzy przygotowali moc emocjonujących i zapierających dech w piersiach doświadczeń, zabaw interaktywnych, w których można było uczestniczyć podczas różnorodnych zajęć laboratoryjnych – z biologii, chemii, fizyki i nie tylko.
Międzyplanetarną, niebiańską podróż odbyli ci, którzy zdecydowali się odwiedzić mobilne planetarium. Ci zaś, którzy kochają przemierzać podniebne przestrzenie, mogli odbyć symulację lotu. Przy stoisku chorzowskiego Centrum Rozwoju można się było przekonać, że sztuka kulinarna idzie w parze z osiągnięciami nauki, tam bowiem pokazano osiągnięcia kuchni molekularnej. Wiedzę o potencjale ciekłego azotu prezentowali pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego, a na pytanie, czy można zobaczyć DNA i jak działa USG odpowiadali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poszukiwacze mocnych wrażeń mogli wziąć udział w przygodzie czekającej w escape roomie, z którego szczęśliwie wyszli dzięki poprawnemu rozwiązaniu zagadek logicznych. Nie zabrakło też zajęć językowych dla małych poliglotów oraz badaczy historii. W międzyczasie można też było sprawdzić, jak się maluje światłem, jakie ciekawostki o świecie i jego prawach kryją książki lub wziąć udział w warsztatach elektronicznych.
Organizacja tego niezwykłego wydarzenia była możliwa dzięki otwartości i wsparciu wielu instytucji oraz osób prywatnych, widzących wartość w propagowaniu zamiłowania do nauki.
 
Grantodawcą pikniku był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Dębickiego oraz Burmistrz Miasta Dębicy.
 
Partnerzy pikniku:
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach,
Planetarium ASTRODOM w Krośnie,
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie,
Podkarpackie Centrum Innowacji,
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Uniwersytet Rzeszowski,
Politechnika Rzeszowska,
Uniwersytet Rozwoju,
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dębicy,
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy,
Brytania Języki Świata w Dębicy i
Wodociągi Dębickie Sp. z o.o.
po raz kolejny udowodnili, że bliska im jest idea popularyzowania wiedzy.
 
Organizacja wydarzenia była możliwa także dzięki hojności i wsparciu wielu firm:
KOGRAKO,
Carumo Polsmak,
Taurus,
Hotel GOLD,
Enigma,
DARCO,
ROMCAR,
MetChem,
MPEC Dębica,
Eko Świat,
Organizacja odzysku
oraz Prografix.
Wyjątkowość chwil została utrwalona dzięki patronom medialnym: „Obserwatorowi Lokalnemu”,
Dębica.TV,
Polskiej Telewizji Regionalnej
oraz TVP 3 Rzeszów.
Wszystkim darczyńcom i partnerom raz jeszcze serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 


Tagi: