W dniu 17.10.2022 r. uczniowie klasy IIA Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy wraz z opiekunami: p. Anną Szelą-Gizą i p. Zbigniewem Żabickim udali się autokarem do malowniczo położonego Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej, by uczestniczyć w realizacji programu zielonej szkoły oraz projektu Poznaj Polskę. Dzień przyjazdu upłynął młodzieży na wędrówkach krajoznawczych oraz podziwianiu lotów szybowców. Nie zabrakło również realizacji zajęć edukacyjnych z języka polskiego i matematyki. Drugi dzień poświęcony został na odbycie obowiązkowego szkolenia hangarowego, przygotowującego młodzież do uczestnictwa w lataniu szybowcami. Kolejno uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na żółty szklak im. gen. pil. Tadeusza Góry, obejmujący 2,5-km trasę, rozciągającą się wśród barwnych bieszczadzkich lasów. Po powrocie do ośrodka i obiadokolacji przyszedł czas na wspólne czytanie lektury. Dzień 19.10.2022 r. upłynął pod znakiem objazdowych wycieczek w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Na początku młodzież udała się do Muzeum Historycznego w Sanoku. Przewodnik zaprezentował zwiedzającym ekspozycję sztuki cerkiewnej wraz z niezwykle bogatym zbiorem ikon i przedmiotów liturgicznych z prawosławnych oraz greckokatolickich cerkwi, a także galerię prac wybitnego malarza, grafika i fotografa Zdzisława Beksińskiego. Młodzież szczególnie zainteresował tzw. fantastyczny okres w twórczości artysty. Uczniowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w biografię Z. Beksińskiego i jej tragiczne momenty. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Oprowadzani przez przewodnika uczniowie mieli okazję oglądać zagrody Bojków i Łemków, dwór, szkołę wiejską, kapliczki, cerkwie, a nawet synagogę.
Czwartkowy dzień zielonej szkoły wypełniły loty szybowcami. Dzięki wspaniałej pogodzie młodzież uczestnicząca w przelocie podziwiała niezapomnianą feerię barw jesiennych lasów z wysokości ok. 700 metrów. Bogaty czwartkowy harmonogram zajęć zakończyła lekcja fizyki. Ostatni dzień zielonej szkoły, 21.10.2022 r., upłynął na wyjeździe do Woli Sękowej i Krosna. Pani Dyrektor Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego Wzdów w Woli Sękowej podczas prezentacji wyjaśniła zakres działań prowadzonych w środowisku lokalnym oraz kierunki organizowanych kursów z różnorodnych dziedzin rękodzieła artystycznego. Uczniowie mogli podziwiać wykonane przez kursantów rzeźby, ikony, hafty, ceramikę oraz wyroby z wikliny. Kolejnym punktem na trasie wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno.
W hucie młodzież uczestniczyła w pokazie wyrobu z gorącego szkła: zdobionej ręcznie ryby. Uczniowie mogli również z bliska podziwiać prace dekoratorów szkła. Ostatnim punktem wycieczki było Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, w którym dzięki interaktywnym spacerom uczestnicy zwiedzania mogli przenieść się do świata naszych przodków, ich kultury, codziennych prac, obowiązków oraz zwyczajów.

312061358_544443061023245_7163864867370751039_n