22 maja w sali sesyjnej starostwa powiatowego odbył się, współorganizowany przez naszą szkołę II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich. Odbył się on z okazji 25-lecia Samorządności w Polsce, a patronat nad nim objął Prezydent Rzeczypospolitej, Bronisław Komorowski. Do turnieju przystąpiło pięć szkół: II LO, ZS nr 2 („Kwiatek”), ZSZ nr 1 („Mechanik”), ZSE („Ekonomik”) i ZSZ nr 4 („Kopernik”).
              Turniej składał się z dwóch etapów: fazy grupowej i finału. W grupie A zmierzyli się uczniowie Twardowskiego, Kwiatka i Mechanika oceniani przez jury w składzie: Agnieszka Radwańska, Ryszard Pajura, Krzysztof Czuchra. W grupie B spotkali się uczniowie Ekonomika i Kopernika, oceniani przez jury w składzie: Ewa Podolska, Zbigniew Sroczyński i Maciej Małozięć. Ekspertami w fazie grupowej byli Paweł Florka i Jakub Izdebski z IPN w Rzeszowie, a rozgrywki poprowadzili nasi uczniowie: Piotr Gawle i Mariusz Fleszar w grupie A oraz Julia Bażela i Katarzyna Kos w grupie B. Uczniowie w fazie grupowej debatowali nad tezami:

– Zdobycie wyższego wykształcenia gwarancją sukcesu na rynku pracy,
                – Patriotyzm jest niemodny,
                – Subkultury młodzieżowe są zagrożeniem dla społeczeństwa.

W finale o trzecie miejsce zmierzyli się uczniowie Kwiatka i Kopernika, a o pierwsze miejsce walczyli uczniowie II LO i Ekonomika. Debaty finałowe poprowadzili Piotr Gawle i Katarzyna Kos, a oceniało jury w składzie: Agnieszka Radwańska, Ryszard Pajura, Krzysztof Czuchra, Zbigniew Sroczyński i Maciej Małozięć wraz z ekspertem Jakubem Izdebskim.
              Uczniowie Kwiatka walcząc o trzecie miejsce przekonali jury, że lepiej związać swą przyszłość z powiatem dębickim, niż wyemigrować za granicę. Drużyna II LO w składzie: Magdalena Wojnarowska, Witold Drożdżowski, Jakub Brzezowski i Mateusz Suchy w debacie finałowej przekonała jury, że decentralizacja władzy sprzyja lepszemu zarządzaniu państwem i zwyciężyła cały turniej.